Sziasztok,
Hmm, igen nincs mentség, mit mondjak írói válságban voltam :-)))
2010 MÁRCIUS 17
Suli után besétáltam a belvárosba és megnéztem egy nagyon érdekes kiállítást a Városháza alagsorában.
Ez az Unvaulted kiállítás bejárata, március 5 és április 26 között volt megtekinthető.
A bejáratnál Clover Moore polgármester vigyori képe üdvözölte a látogatókat.
Ezzel a gyűjteménnyel mutatják be a a város 160 éves történelmét és ezzel ünneplik meg Városháza újbóli megnyitását is idén. ( 2008 februárjában zárták be és idén lettek készen a 40 millió dolláros felújítással)
A felső termekbe vezető lépcsőházban láthatjuk a szép színes ablakokon, Cook kapitány délceg alakját.
Ez lenne a Városháza belső fő terme.
Ma is pontosan így néz ki a Városháza, Sydney szívében. Itt található a QVB, híres bevásárló központ, a legrégibb templom: a St Andrew katedrális és a kedvenc Woolworth áruházam (aussie nyelven: woolies) és az azonos nevű Townhall station vasútmegálló, ami tulajdonképpen az ausztrál Deák tér :-)
Az 1860-as években ezen a helyen temető volt, de mivel ez a hely központi, jó helyszínnek számított, a helyi tanács javaslatára, exhumálták az itteni sírokat és átszállították a koporsókat a Church of England temetőjébe.
Végül 1868-ban Alfréd, edinburghi herceg elhelyezte az alapító követ, majd jó pár évvel később az építkezést 1889-ben fejezték be. Akkoriban a legnagyobb városházának számított a világon. Az épület neo-klasszicista illetve francia birodalmi stílusban épült.
Örültem, hogy elmentem, sok érdekességet láttam, régi fényképeket, bútorokat, tárgyakat és térképeket, maketteket.
A gyűjtemény legrejtélyesebb darabja egy hajtincs, mely feltételezhetően a nagy francia hadvezér, Napóleon fejéről származik!
A hajtincset egy levél rejtette, mely egy viaszpecséttel lezárt borítékban feküdt évekig érintetlenül, melyet egy bizonyos Mrs D. Jamieson nak címeztek, aki a 9 Danube street, Stocksbridge ( azaz Duna utca 9! ) cím alatt lakott Edinburgh-ben.
A levél szövege kinagyítva látható, olvasható...nagyjából :-)
A levél 1840 márciusában íródott...
Ez lenne Bonaparte hajtincse...amúgy erről a magyar oldalakon is lehetett olvasni...
Ezek a kulcsok is nagyon érdekesek:
Sydney városának kulcsai, 2000-ből, ezüst
Ezek a kulcsok a legnagyobb tiszteletnek örvendnek, a legnagyobb megtiszteltetés, amit Sydney város adhat egyénnek vagy egy csapatnak, hogy elismerje erőfeszítéseiket, eredményeiket, melyet a polgármester ad át ünnepélyes keretek közt.
A hagyomány a középkorba nyúlik vissza, amikor is a városok fallal voltak körülvéve és ezekkel a kulcsokkal tudták kinyitni a városba vezető kapukat.
2010. július 5., hétfő
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése