2009. szeptember 16., szerda

Júl 24 - 26, Hétvége Canberrában, 3. rész

JÚLIUS 26

Mai napon kezdésként elmentünk a diplomata negyedbe és megnéztük csodás hazánk nagykövetségét, nagyon otthonos szép, nagy ház.







Igazából ezután nem volt tervünk mit csináljunk még délelött. Délutánra hivatalosak voltunk Ricsi apukájához ebédre, de addig volt még két óránk. Ricsi múzeumokat akart mutogatni, de végül is spontán kiköttötünk a Pénzverdénél. Tesómat biztos érdekelni fogja ez a bejegyzés, de remélem azért mások is érdekesnek találják majd az alábbi kis fordításomat az ausztrál pénzverdéről.


Az ausztrál pénzverde azaz a Royal Australian Mint Canberra város Deakin negyedében található. Az intézményt 1965 február 22-én nyította meg hivatalosan Edinburgh hercege.

Megnyítása óta több, mint 15 milliárd érmét készítettek itt. Ez azt jelenti, hogy több, mint 2 millió érmét gyártanak itt naponta!


Ausztrália címer állatai, a kenguru és az emu a pénzverde bejárata fölött.

Ki tudja miért pont ezek az állatok kerültek a címerbe ?


A helyes válasz: mert ez az a két állat, amelyek csak előre tudnak menni!

Az ausztrál hímnusz szövegében is ez a szöveg van: Előre Ausztrália!


A pénzverde először 1969-ben csinált érméket Új- Zéland részére, azóta azonban szállítanak érméket már Pápua Új Guinea, Tonga, Nyugat- Szamoa, Cook-szigetek, Fiji-szigetek, Malajzia, Thaiföld, Nepál, Bangladesh, Izrael és Tokelau ( Új-Zéland ) részére is.


Az első ausztrál pénzek

Az itt élő őslakosok cserekereskedelmet folytattak az egész kontinensen. A kereskedelem fontos szerepet töltött be az őslakos kultúrában, mert az áruk mellett az ötleteket, híreket is kicserélték. Az őslakosok gyakran gyüjtögettek és találtak ki új dolgokat, amivel kereskedhettek.

Népszerű cikkek voltak: különleges szerszámkészítő kövek, színezett kövek ( ugynevezett ochre ) és gyöngy kagylók Észak - Ausztráliából.

Az első érmék hajóroncsokról érkeztek Ausztráliába, az első észlelések 1606-ból származnak.


8 realos érme 1616-ból a Gilt Dragon hajóról, mely 1656-ban süllyedt el Nyugat - Ausztrália partjainál
Tulajdonképpen az első érmék hajóroncsokon érkeztek az ausztrál partokhoz. Ausztráliát elsőként a holland hajósok pillantották meg 1606-ban. Ezt követően a holland Henrik Brouwer létrehozott egy kereskedelmi útvonalat a Holland Kelet-indiai szigetekre Batáviába ( mai Indonézia ). Ennek az útnak a része volt az üvöltő 40-esek, az erős széláramlások az afrikai partoknál, ezt követően a Jóreménység fokától keletre egy állandó szélességi körön hajóztak Nyugat-Ausztrália partjai felé, majd felfelé északra Batávia irányába tartottak.
Első Flottával érkező Érmék
A brit korona az első flottát büntetőtelep létrehozása céljából küldte Ausztráliába. Nem is küldtek sok pénzt a hajókkal, mivel a fegyenceket nem fizették és a katonák pedig az állami raktárból kapták az ellátmányt. Emellett még üzletek sem voltak.
A korai érmék legtöbbje a tengerészek, fegyencek és tisztek zsebeiből származtak. Többek között angol shilling, spanyol dollár, indiai rúpiai, holland érmék. Szinte bármilyen arany, ezüst és réz érmét elfogadtak. Egy barter rendszer fejlödőtt ki, a legnépszerübb cserecikk a rum segítségével. A gyarmat korai éveiben a katonaság tartotta ellenőrzése alatt az árukat beleértve a rumot is. A rumkereskedelem a katonákat hamar gazdaggá és befolyásossá tette. Amikor 1793-ban egy amerikai kereskedő hajó kötött ki a Sydney öbölben, a katonák 7500 gallon ( 34 ezer liter! ) rumot vásároltak meg, melyet nagy haszonnal továbbadtak.



A fenti szöveget jómagam fordítottam a múzeum anyagából.

2 megjegyzés:

  1. Na cső TibDö!
    Elolvastam a canberrai sztorikat...
    Na most már nem is barátnőt, hanem feleséget keresel!!! HMMM, majd szétosztogatom a Jászai Mari téren a névjegyed :o)))

    VálaszTörlés
  2. Ez télleg érdekel! Remélem lesznek papírpénzek is! :)

    VálaszTörlés